TR

HAKKIMIZDA

EROL AĞAN

Gulet tasarlamak hiç bir zaman kolay bir iş olmamıştır. İşe kendini adamak, çok çalışmak, ve titizlik ister. Çünkü yapılacak tekne yenilmezliği ve güzelliği ile ünlenmiş “Bodrum Tipi Gulettir." Tamamen ahşaptan yapılan bu tekneler uzun yıllara dayalı çalışmalar ve derinlemesine incelemer sonucunda elde edilen meşakkatli bir bilgi kümesinin eseridir. Namı meşhur Akdeniz dalgalarının gücüne, sert rüzgarlara dayanmalı aynı zamanda insana kendini evinde hissettiren bir rahatlık içinde yeterince rahat ve geniş olmalı, işçiliği insanı çekerken bir gün batımı bir kuğu misali süzülerek ilerlemelidir.

İşte Erol Ağan böylesi dayanıklı, lüks ve konforlu guletlerin mimarı ve yaratıcısıdır. Sorsalar Türkiye yat ve tekne imalat sektöründe kim kimdir; gerçek bir tekne imalatçısı, yenilikçi ve sektöre kattıkları saymakla bitmez Erol Ağan akla ilk gelen isimler arasında olacaktır. 1936 yılında Bodrum’da doğan Erol Ağan olağan üstü iş geçmişi ve uluslararası tanınmışlığıyla hem gulet tasarımı ve hem de yapımı konusunda artık bulunması oldukça ender ustalardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ağanlar Tersanesinin kurucusu, kökenleri deniz ve gulet olan bir aileden gelmektedir. O, atalarının ayak izlerini titizlikle ama daha çok çalışarak ve yaratarak izlemiştir. Bu başarısını kimi zaman ustası Ziya’ya kimi zaman da işine olan derin sevgisinde ve çalışma disiplininde aramak gerekir.

Erol Ağan görevlerini ikinci kuşak Ağanlara başarıyla teslim etmekle birlikte çocuklarından birisi gördüğü tersanesini ziyaret etmekten hiç bir zaman kendisini alamamaktadır. Bugün hala onun her sabah düzenli işe gelişini, o çok sevdiği Türk kahvesini çalışanlarla konuşarak içişini seyreden bizler, şirkete kattığı vizyonun ne kadar sarsılmaz olduğunu bilerek ve hissederek çalışıyoruz.